نیاز به ایجاد دهانه های بزرگ در معماری سبب استفاده از میلگرد گردید تا ضعف بتن در کشش رفع گردد. دو عامل مقاومت پائین بتن های اولیه و ایجاد وادادگی (relaxation) در میلگرد­ها و تراکم بالای آرماتور سبب عدم موفقیت این روش گردید. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، ساخت بتن با مقاومت های بالاتر و فولاد با وادادگی کم و مقاومت بسیار بالا سبب شد که پیش تنیدگی به عنوان ابزاری قدرتمند در ساخت دهانه­های بلند به کار گرفته شود. در سال های اخیر با توجه به نیازهای معماری ساختمانها همچون ایجاد دهانه­های بلند، ستون گذاری نامنظم، حذف آویز تیرها و … گزینه پیش تنیدگی وارد عرصه ساخت و ساز شد و در کنار زیبایی معماری، باعث کاهش هزینه­های ساخت، سرعت اجرای بالا سازه و سهولت اجرای تاسیسات ساختمانی شده است. در کشور ما با توجه به امکانات موجود مناسب در صنعت ساختمان سازی می­توان از امتیازات این تکنولوژی بهرمند گردید. در اکثر کشورها این سیستم در ساختمانهای زیر به کار گرفته شده است:

ساختمانهای بلند مرتبه

ساختمان های اداری و مسکونی

هتلها، بیمارستانها

پارکینگ های طبقاتی

مراکز آموزشی و فرهنگی، آمفی تئاترها

مراکز درمانی و بهداشتی

مراکز تجاری

سالنها و انبارهای صنعتی

سالن­های ورزشی و استادیوم ها

کفهای صنعتی

ساختمانهای خاص همچون بناهای یادبود، پروژه های انبوه سازی، مخازن زمینی و هوایی آب و سوخت، فرودگاهها، پلها و مراکز هسته­ای، سیلوها

علاوه بر کاربردهای مختلف پیش تنیدگی در ساختمان و صنعت عمران، از مزایای آن جهت اجرای سازه­های خاص و خدمات ویژه مهندسی استفاذه های فراوانی می شود که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

مقاوم سازی های موجود (بخصوص در مناطق زلزله خیز)

مهار خاک (نیلینگ)

بالا بردن سازه های سنگین ((heavy-lifting

اجرای سازه های ویژه نظیر اسکله ها و …